Tamiya TA-01 - Porsche Cayenne - obecní policie

Tato "on-road" odbočka je postavená na podvozku TA-01, který je jinak plánován pro verzi TA-01 Hummer H2o. Obě auta budou využívat stejný základní podvozek, servo a motor. Ostatní věci (regl, přijímač a ostatní elektroniku) už má každé auto upravené přímo pro sebe.


Aktuální technické parametry:
měřítko: 1:10
rozměry: délka 450mm, šířka 190mm, výška 190mm
pohon: 4x4
podvozek: Tamiya TA-01
motor: Poison Truck
regl: no-name
servo: Tamiya TSU-01
kola: z původního modelu Humvee
RC: 6-kanál HobbyKing HK-T6A 2.4Ghz
tlumiče: olejové
rozchod kol: 165mm
rozvor kol: 280mm


Odkazky na některé části této stránky:
hotové auto (03/2011)
vznik auta (01-03/2011)
pod kapotou (03/2011)
poprvé v akci (05/2011)
nový maják (09/2012)

naposled aktualizováno: 28.9.2012


hotové auto(03/2011)
Nápad na toto auto vznikl na podzim 2010 a až na pár nekonkrétních ukázek nebyl nikde do svého dokončení prezentován. Proto tentokrát stránka nezačíná stavbou a úpravami, ale představením hotového auta. Představení na R/C fóru proběhlo 19.3.2011.

Galerie fotek - Galerie fotek (lytebox)
video (youtube):
RC Tamiya TA-01 Porsche Cayenne - obecní policievznik auta(01-03/2011)
Když jsem jednou na podzim 2010 viděl SUV našich "měšťáků" a při shánění dílů na podvozek TA-01 kastli toho Porsche Cayenne začal jsem uvažovat o myšlence postavit auto Obecní policie. Aut už mám hodně, navíc se mi nechtělo dávat peníze do dalšího kompletního auta, které toho moc nenajezdí a tak byl nápad uložen k ledu. Když jsem znovu sháněl nějaké díly pro Hummery na TA-01, koupil jsem za přijatelné peníze kompletní nový podvozek. Takže podvozek už byl, tak proč ho dokud z něj nebudou potřeba díly nějak nevyužít, ostatní věci si půjčím z jiných aut a tak už chyběla jen kastle. Ovšem sehnat novou a nepolepenou, ale hlavně levnou kastli tohoto Porsche se ukázalo jako složitější úkol. Na konci roku, jsem si vzpomněl na jednu kdysi odmítnutou právě takovouto kastli. Ještě byla k dispozici. Pak už se jen čekalo na jaro, až bude více teplo a bude možné kastli nastříkat na bílo. Současně se u Hummerů předělával podvozek pro verzi H2o, který bude používat i tohle auto. Pak už jen polepit, osadit a vyřešit spínání toho všeho.

Galerie fotek - Galerie fotek (lytebox)


pod kapotou(03/2011)
Pod kapotou tohodle Porsche se skrývá podvozek TA-01 v základu. Jak už bylo zmíněno, jedná se vlastně o kompletní podvozek určený pro Hummera H2o a jako základna náhradních dílů pro Hummery na TA-01. Servo je použité původní tamiyacké, diferenciálny nejsou zamknuty - nepočítá se s tím, že by tento podvozek jezdil v náročnějším terénu. Motor je Poison Truck, který jsem kdysi zkoušel, ale připadl mi slabý, takže zůstal zatím nevyužitý. K ovládání je použita 6 kanálová vysílačka, protože vedle jízdy je třeba i ovládat další věci. Regulátor je vypůjčený z Finala (HPI EN-1). Celý auto bylo od začátku stavěný tak, aby vyšlo co nejlevněji. Je stavěno spíše jako recese, moc toho nenajezdí a finance jsou potřeba v jiných autech. Asi nejzajímavější částí je ovládání těch dalších věcí. Při jejich stavbě byly použité postupně nasbírané věci z různých hraček a tak horní maják je z jedné hračky policejního auta, blikací světla v něm z dětských blikacích rohů, houkačka z další dětské hračky a přední blikačka v masce taktéž. Tahle hračková elektronika nakonec dělala největší potíže, nelíbilo se jí plánované napájení, či se ovládá přes dotykový spínač. Nakonec jsem musel použít 3 různé způsoby zapínání. Přední světla jsou LED a zapínají se přes elektroniku ze serva (stejně jako to používám na expedičácích), tam problém nebyl. Horní maják jsem očekával také bez problémů, jen se tam pustí napájení z elektroniky serva, diodou se ošetří, aby tam nešel obráceně a bude to. Jenže majáky to nebraly a neblikaly. Takže nakonec jsou napájený z přijímače a ovládaný přes Turnigy Receiver Controlled Switch. Houkačka a přední blikačka se v hračkách zapínaly dotykovým spínačem a pak krátkou dobu prováděly to své (houkaly a blikaly), původně obě hračky houkaly i blikaly. Při pokusech o různé spínání jsem zjistil, že když dotykový spínač v houkačce spojím natvrdo a pustím do ní napájení, tak houká stále, sice je znát, kde původní houkání končilo, ale není to tak hrozné. V původní verzi to po každém stisknutí houkalo jinak a pouze chvíli a také různě blikalo. Blikající diody by nebylo vidět (i když původně jsem zvažoval, že by byly vpředu, ale pak jsem někde získal ty stávající modré) a tak jsem je dal pryč. Přední majáky v masce také houkaly, ovšem slabě a tak jsem houkání odpojil. Oboje bylo původně napájené 3V, ale nefungovalo to s napájením z přijímače a odpory, tak je to napájené dvěma tužkovými baterky a spouštěné pákou mikroserva, která stiskne páku mikrospínače. Houkačka houká stále, přední majáky blikají pouze chvíli.
poprvé v akci(05/2011)
Začátkem května u nás probíhaly závody v orientačním běhu pro děti a tak bylo vozidlo obecní policie poprvé nasazeno do akce. Závody proběhly bez problémů (jistě i díky přispění a přítomnosti vozidla obecní policie) a vozidlo také fungovalo bez problémů. Vozidlo také asistovalo při pátrání po dvou závodnících, které dopadlo dobře, takže si rovnou mohlo připsat dva úspěšné zásahy (kritici tvrdí, že celý výjezd byl zbytečný, protože závodníci doběhli do cíle sami, vozidlo dojelo stěží 10 metrů od cíle, když se dobíhající závodníci objevili a navíc nebyli ztracení, pouze měli o chvíli delší čas, než se původně předpokládalo - to je ale zcela záměrně zavádějící pohled, snižující význam a fungování vozidla obecní policie). Bilance služby tohoto vozidla je tedy velice příznivá, pomáhalo udržet pořádek při závodech, podílelo se na hledání dvou ztracených děti (je třeba zdůraznit, že se jednalo o děti, což je vždy velice citlivé). Vozidlo tedy bude nasazováno častěji (podle některých informací se dokonce nyní jedná o jediné pojízdné vozidlo městské/obecní policie v naší lokalitě). Řidič vozidla byl také na místě odměněn dobrým koláčem, který přinesli organizátoři, takže nasazení vozidla nestálo obecní pokladnu ani korunu (i pohonné hmoty vozidla byly zajištěny na náklady řidiče).

Galerie fotek - Galerie fotek (lytebox)


z dalších akcíVozidlo se účastní i dalších akcí, při kterých pomáhá zajišťovat pořádek a řeší případné problémy. Pomáhalo při pohádkovém lese, kde řešilo také závažný problém se ztracenými trpaslíky. Hlídkovalo při hledání pirátského pokladu, aby se malým dobrodruhům nic nestalo.nový maják(09/2012)
Auto dostalo nový maják. Vpředu je modro/červený, vzadu oranžový, každá strana má 9 různých módů blikání (alespoň v návodu píšou 9) a to nezávisle na sobě. Každá může blikat jinak a každá se přepíná vlastním spínačem. Změna módu probíhá stiskem tlačítka, protože to nechci dělat ručně přímo na autě, přepínám to pomocí páky serva, která tlačítko stiskne.
Jak je vidět na fotce výše, tak si na maják vydělali. :)

video (youtube):
RC Tamiya TA-01 Porsche Cayenne - obecní policie (2012)nasazení v terénu(05/2013)
Od pořízení nového majáku již na akci byli. Tentokrát byl ovšem terén více mokrý, bahnitý a hrbolatý více než obvykle. Bylo znát, že je to SUV a nikoliv terénní auto s pořádnýma gumama a zamčenými diferenciály (např. jiné z mých aut - Hummer také na TA01). Navíc ani elektronika není připravena na vodu. S několika opravama přímo v terénu to nakonec zvládli (jsou to přece tvrďáci). Stejně auto bude muset do myčky a servisu, kastle byla uchycena provizorně v lese na dojeti. Doufám, že další závady se neobjeví.Novoroční 2014 - 1.1.2014(1/2014)
Kromě dětských akcí auto nikde nejezdilo a tak jsem se rozhodl, že ho letos vezmu na novoroční expedici. Terén v Dubči je celkem nenáročný a tak ho i (i když trochu s problémama) zvládlo. Zamknul jsem zadní diferenciál, aby to bralo přecejen trochu lépe. Přední jsem nechal odemčený, aby zůstala lepší ovladatelnost. Dostalo taky druhou silnější sirénu, což znamenalo trochu přepojit zapojení, aby se dala ovládat vysílačkou.

Novoroční 2014 - 1.1.2014 (link do expedic)Pohádkový les(06/2014)
Jako tradičně se auto účastnilo pohádkového lesa, kde hlídá, aby děti neubližovali pohádkovým postavám a obráceně. Případně řeší další "problémy" - tentokrát to byl případ ztracených trpaslíků. Děti to ovšem zvládli vyřešit úspěšněji a rychleji než samotná "policie" :)
moje expediční autapokud byste měli na mě nějaký dotaz, tak mail je: pkomarek@email.cz